سیستم ۴WD در خودرو چیست؟

سیستم ۴WD مدت زیادی است که ابداع شده و انواع متنوعی از آن به بازار آمده است، که همه آنها با همین نام شناخته می‌شوند، اما در واقع موارد استفاده آنها متفاوت است.

معنی ۴WD این است که قدرت حاصل از موتور به چهار چرخ خودرو منتقل می شود و اتومبیل به حرکت در می آید. خودروهای دارای چهار چرخ محرک، طبقه بندی خاصی دارند و هر یک با علامت خاص خود شناخته می شوند.

مرسدس AMG GT

 سیستم ۴WD دارای قدمت بیشتری نسبت به AWD است و برخی اوقات آن را ۴×۴ هم می‌نامند. در این‌گونه خودروها قدرت به جعبه انتقال میرسد. وظیفه اصلی جعبه دنده، انتقال توزیع قدرت بین اکسل های جلو و عقب است.

در داخل این جعبه انتقال مجموعه‌ای از چرخ دنده مانند گیربکس وجود دارد. هنگامی که قدرت توسط این جعبه تقسیم می‌شود، ضمانت می‌کند که هر چرخی با سرعت برابر در حال گردش باشد. این برابر بودن سرعت های دورانی چرخ‌ها مشکل بزرگی هنگام دور زدن خودرو ایجاد می‌کند. همان طور که می‌دانید در هنگام پیچیدن در یک پیچ، تایر داخلی سرعت کمتری نسبت به تایر بیرونی دارد.

قفل بودن دیفرانسیل در اصطلاح باعث می‌شود دور زدن خودرو با شعاع بیشتری انجام شود و یقیناً خطرآفرین می‌باشد. مزیت ۴WD، داشتن یک دیفرانسیل اضافی است که موجب می شود قدرت در بین چرخ ها تقسیم شود. با این ماشین در جاده با سرعت بالا میتوان رانندگی کرد. در این سیستم نیاز بکارگیری اهرم یا دکمه ای برای تغییر سیستم انتقال قدرت است. پیشنهاد می گردد حداکثر سرعت خودرو ۴WD در رانندگی با چهار چرخ متحرک از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت بیشتر نشود.

سیستم 4WD

مزایای ۴WD (چهار چرخ متحرک) چیست؟

۱– بهترین قدرت و سرعت در جاده های ناهموار
۲– کم کردن مصرف سوخت با خارج شدن از حالت چهار چرخ متحرک
۳– راحتی سرنشینان

مرسدس AMG GT

معایب۴WD(چهار چرخ متحرک):

۱– وزن بیشتر خودرو
۲– عدم کارایی در همه شرایط
۳– قیمت بالا

امروزه در بازار خودروهای آمریکا، تقریبا یک سوم آن‌ها، از سیستم ۴WD (چهار چرخ محرک)به عنوان قابلیتی برای افزایش چسبندگی به سطح استفاده می‌کنند.