خودروهای هیبردی بهتر بشناسید

خودروهای هیبریدی می توانند دارای طراحی موازی طراحی سری یا ترکیبی از هر دو باشند. در یک طراحی موازی، واحد تبدیل انرژی و سیستم محرکه الکتریکی مستقیما به چرخ های خودرو مرتبط شده اند.

خودرو های هیبرید

خودروهای هیبریدی می توانند دارای طراحی موازی طراحی سری یا ترکیبی از هر دو باشند. در یک طراحی موازی، واحد تبدیل انرژی و سیستم محرکه الکتریکی مستقیما به چرخ های خودرو مرتبط شده اند. موتور اصلی برای رانندگی در بزرگراه ها استفاده می شود، موتور الکتریکی توان اضافی را هنگام پیمودن سر بالایی ها، شتاب گرفتن و مواقع دیگر که توان بالای خودرو نیاز باشد فراهم می آورد. در یک طراحی سری، موتور اصلی به یک ژنراتور تولید کننده االکتریسیته مرتبط است. الکتریسیته باتری هایی را شارژ می کند که موتور الکتریکی را که به چرخ ها توان می دهد به کار می اندازد. بر خلاف خودروهای الکتریکی، خودروهای هیبریدی نیازی به اتصال به برق شهر ندارند. در عوض آنها با ترمز واکنشی یا ژنراتور شارژ می شوند.

خودرو های هیبرید

اجزای خودروهای هیبریدی:

  1. کنترل کننده ها / موتور کشنده الکتریکی
  2. سیستم های ذخیره کننده انرژی الکتریکی ، همچون باتری ها و فراخازن ها
  3. واحد توان هیبریدی همچون موتور احتراق جرقه ای، موتورهای انژکتور مستقیم احتراق تراکمی (دیزل) توربین های گازی و پیل های سوختی
  4. سیستم های  سوخت رسانی برای واحد توان هیبریدی
  5. جعبه دنده (گیربکس)
خودرو های هیبرید

خودروهای هیبریدی باید بتوانند :

حداقل ۳۰۰ مایل یا ۴۸۲ کیلومتر را با یک بار سوخت گیری بپیمایند، سوخت گیری مجدد راحت و سریعی داشته باشند. در حقیقت ماشین های بنزینی این نیازها را برآورده می کنند اما با تولید مقادیر زیادی آلودگی با این وجود ماشین های الکتریکی هیچ نوع آلودگی تولید نمی کند، اما فقط می تواند ۵۰ تا ۱۰۰ مایل ( ۸۰ تا ۱۶۱ کیلومتر ) را با هر بار شارژ طی کند و مشکل دیگر آن اینجاست که شارژ ماشین های الکتریکی هم خیلی کند می باشد و هم سخت.

امروزه خودروهای هیبریدی مورد توجه کمپانی های بزرگ جهان قرار گرفته اند که از آن جمله می‌توان به شرکتهایی مانند: تویوتا، هیوندای، میتسوبیشی، فورد، فیات، جنرال موتورز، دایملر کرایسلر، نیسان و پژو و … اشاره نمود. د ر آخر می توان گفت: خودرو های هیبریدی مدام در حال بهتر شدن هستند و هر نمونه ای که روی کار می آید مدت ها بعد جای خود را به نمونه ای جدیدتر با قابلیت های بیشتر می دهد، چنین خودرو هایی در کاهش آلودگی ها سهم زیادی دارند و انتظار می رود در آینده ای نزدیک بتوانند بدون محدودیت در هر مسافت و هر شرایطی مورد استفاده قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: